Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Alkoholowe inspiracje na prezent

Czy alkohol to dobry pomysł na prezent? W bliższych relacjach towarzyskich, ale i biznesowych jak najbardziej. Aby jednak obdarowany naprawdę ucieszył się z podarku, trunek, który przeznaczamy na upominek musi być oryginalny.

Jeśli zdecydujemy się na prezent w postaci butelki trunku, ważny jest wybór czegoś wyjątkowego, co nie będzie alkoholem pierwszym z brzegu, czy też z najniższej półki w markecie.

Na co się zdecydować? Oto garść inspiracji od ekspertów XBS Prolog.

Wina z klasą

  • Tokaj Aszu 5 Puttonyos lub wyższy – to wino z późno zbieranych gron pokrytych szlachetną pleśnią. Wyprodukowane tradycyjną metodą z odmian Furmint, Hárslevelű, Zeta, Kabart, Kövérszőlő i Sárgamuskotály. Trunek dojrzewł w beczkach przez 18 miesięcy. Takie wino doskonale nadaje się do deserów, ale odpowiednie będzie także do pasztetu z foie gras oraz pleśniowych serów.
  • Wino wzmacniane w stylu rocznikowego porto. Wino porto jest słodkim, wzmacnianym, aromatycznym winem produkowanym na północy Portugalii w dolinie rzeki Douro. Zawartość alkoholu w trunku wynosi od 19 do 21%. Najpopularniejsze szczepy winorośli służące do wyrobu wina czerwonego to Malvasia Preta, Tinta Barroca, Marufo, Tinta Cão, Tinta Roriz (Tempranillo), Touriga Francesa i Touriga Nacional. Porto może być podawane zarówno przed, jak i po posiłku. Może również być podawane razem z przystawkami, deserami, a czasami nawet z głównym daniem. Bardzo dobrze komponuje się również z gorzką czekoladą, orzechami laskowymi, włoskimi lub nerkowcami. Vintage Porto najlepiej jest podawać do ostrych serów, orzechów i suszonych owoców. Porto Branco jest bardzo często serwowane jako aperitif – z tonikiem, lodem i cytryną. Dobrze pasuje do prażonych migdałów, wędzonego łososia i suszonych śliwek. Powinno być ono podawane schłodzone.
  • Rivesaltes to apelacja leżąca w południowej części Roussillon (Francja), w której powstają wina słodkie. W Rivesaltes AOC mogą powstawać zarówno wina czerwone, jak i białe. Te pierwsze robi się z głównie z odmiany grenache, a białe mogą być z muscata lub z innych odmian grenache blanc i gris. Zastosowanie? Podobne jak przy porto.

Wina z mało znanych regionów

A może warto wybrać wino z mniej znanego regionu? Np. z Brazylii, a może ze Słowenii?

  • w Brazylii jedna z apelacji win jakościowych to Vale do Vinhedos DO. Leży na terenie Serra Gaucha. Najważniejsze szczepy to odmiany: chardonnay, semillon, cabernet i merlot. Tak, jak w całej Brazylii – specjalnością są tu wina musujące.
  • Słowenia to kraj winiarski, w którym tradycje uprawy winorośli i produkcji wina sięgają 2,5 tysiąca lat. Choć nie jest tak znana z produkcji wina jak pobliskie Włochy, to posiada swoje oryginalne białe szczepy jak Malvazija, Pikolit, Pinela czy czerwone Žametovka, Kraski teran czy Refošk. Warto zaskoczyć obdarowanego i pozwolić mu odkryć smak, którego nie zna.

Mocne prezenty

Prezentu możemy też poszukać wśród alkoholi mocnych charakterystycznych dla danych narodów jak np. :

  • Potin – trunek z Irlandii. Słowo „poitín” pochodzi z języka irlandzkiego od słowa „pota” i oznacza mały garnek. To tradycyjny irlandzki napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku destylacji, który określany jest jako irlandzki samogon. Surowcami do produkcji poitín są takie składniki jak zboża, melasa, burak cukrowy, serwatka i ziemniaki.
  • Calvados to winiak francuski odznaczający się wytrawnym smakiem i charakterystycznym jabłkowym bukietem. Wyrabiany jest głównie w departamencie Calvados w Normandii poprzez destylację cydru.
  • Armagnac to najstarsza francuska i europejska wódka naturalna z winogron. Nazwa pochodzi od francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Jeden z najbardziej znanych armaniaców to Armagnac Baron Gaston Legrand 1947.
  • Gin to rodzaj jałowcówki. Najwyższą postacią ginu jest Dry Gin, który powstaje w wyniku macerowania i redestylacji. Gin musi mieć moc co najmniej 37,5% alkoholu, a spirytus, na bazie którego powstaje, musi być czysty w 96%. Mówi się, że gin z tonikiem uważany jest za napój, który pozwolił Brytyjczykom zająć i utrzymać Indie. Wszystko dzięki chininie zawartej w toniku, która chroniła żołnierzy przed malarią.
  • Likier Drambuie produkuje się na bazie szkockich whisky, z dodatkiem miodu wrzosowego oraz wyciągu ziołowego m.in. z gałki muszkatołowej i szafranu. Nazwa Drambuie pochodzi od szkocko-gaelickiego zwrotu „an dram buidheach”, oznaczającego napój, który zadowala. Drambuie od początku produkowany jest przez rodzinę McKinnon.
  • Rumy – najlepiej z Kolumbii, Dominikany lub Fidżi. Kolumbia jest jednym z trzech największych producentów trzciny cukrowej na świecie, stąd też oczywiste, że w kraju powstaje rum. Destylacja rumu odbywa się częściowo w miedzianych alembikach, a częściowo w stalowych kolumnach destylacyjnych. Powstaje w wyniku fermentacji dziewiczego miodu z trzciny cukrowej. Również na Fidżi rum wytwarzany jest tradycyjnymi technikami z trzciny cukrowej. Trunek (taki, jak chociażby Marama) początkowo dojrzewa w beczkach po burbonie na Fidżi, a następnie płynie do Francji, gdzie dojrzewa w beczkach z dębu francuskiego.

Czy można sprezentować piwo?

Prezentem może być również piwo, ale pod warunkiem, że będzie w jakiś sposób wyjątkowe lub będzie się z nim wiązała jakaś interesująca historia.

  • Piwo trapistów z Belgii, w butelce z zamknięciem przypominającym szampana. Trapiści, czyli Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji, stanowią odłam Cystersów. To wyjątkowe piwo belgijskie datuje swoje początki na rok 1095. Tradycyjna receptura do dziś jest nie tylko ściśle strzeżona, ale nie uległa nawet najdrobniejszym zmianom. Znawcy uznają to piwo za jedno z najlepszych na świecie.
  • Piwo z czeskich browarów niedostępnych w Polsce. Czechy słyną z piwa i rzemieślniczych browarów. Znane są szlaki piwne np. szlaki Gór Łużyckich, Rudawski, Tisnovsky. Z takich wycieczek połączonych z odwiedzaniem małych browarów możemy przywieźć kilka butelek, którymi obdarujemy rodzinę i znajomych.
  • Stout z Wielkiej Brytanii. Stout to ciemne piwo górnej fermentacji. Ma charakterystyczny palony smak i ciemną barwę. Od portera różni się tym, że ma bardziej palony, gorzki i lukrecjowy smak, natomiast ten pierwszy jest słodszy, z posmakiem owocowym i czekoladowym. Podobno stout był ulubionym piwem Katarzyny Wielkiej. Trunek jest produkowany w Irlandii i Szkocji. Co ciekawe, na terenie Wysp Brytyjskich moczy się w nim kandyzowane lub suszone owoce, będące składnikami bożonarodzeniowych specjałów.

Tradycyjne trunki z Polski

  • Nie powinniśmy omijać też trunków rodzimych, takich jak okowita (od łac. aqua vitae – woda życia) – mocnej wódki produkowanej ze zbóż i ziemniaków.
  • Starka, czyli tradycyjna, wytrawna wódka żytnia lub palanka (przepalanka) robiona na bazie palonego cukru również będą oryginalnym prezentem.
  • Nie wolno zapominać też o wysokiej klasy regionalnych nalewkach. Dostępne są w wielu miejscowościach, szczególnie górskich i z pewnością będą świetnym prezentem.

A może bąbelki?

Jeśli myślimy o prezencie w okresie świąteczno-noworocznym, prawie zawsze dobrym pomysłem okaże się wino z bąbelkami. Szampan, cava czy prosecco, to napoje uwielbiane nie tylko przez alkoholowych koneserów. Tego typu trunki mogą być zarówno miłym uzupełnieniem posiłku, jak też napojem, który pozwoli z pompą przywitać Nowy Rok.

Jak widać, możliwości jest mnóstwo i tylko od naszej inwencji (oraz znajomości gustu obdarowanego) zależy, jaki prezent wybierzemy i jak wielką radość sprawimy.

29.11.2021