Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Logistyka i Transport wina

Sprawdź, o czym musisz pamiętać, otwierając swój biznes

Chcesz importować wina z Hiszpanii, Grecji, Włoch lub Portugalii? Obecność Polski w Unii Europejskiej ułatwia nawiązanie kontaktów handlowych, ale nie oznacza braku formalności związanych ze sprzedażą alkoholu, również w formie butelek wina. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak zacząć importować i zarabiać na sprzedaży wina.

Import wina zacznij od założenia firmy

Znalazłeś już winnice, które są gotowe rozpocząć współpracę z Tobą? Aby handlować winem na terenie Polski, będziesz musiał prowadzić działalność gospodarczą, niezbędną m.in. do transportu wina. Założenie firmy jest pierwszym krokiem w drodze do bycia importerem win.

Możesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub powołać osobę prawną, np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór zależy od Ciebie, a powinien być podyktowany m.in. skalą prowadzonej działalności gospodarczej. Pamiętaj też, że w przypadku poszczególnych form prowadzenia działalności inaczej wygląda m.in. odpowiedzialność za zobowiązania.

Założenie firmy nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wszystkie formalności możesz załatwić przez internet. Czas oczekiwania na rejestrację spółki wydłuży się, jeżeli wkładem będzie wkład niepieniężny, bo wówczas rejestracja online nie jest możliwa (w takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u notariusza).

Koncesja a import i sprzedaż wina

Import, w tym transport wina oznacza, że będziesz potrzebował zezwolenia na sprzedaż alkoholu, czyli tzw. koncesji. Rodzaj koncesji zależy od tego, czy sprowadzane wino będziesz sprzedawał hurtowo, czy też detalicznie, np. we własnej restauracji czy sklepie stacjonarnym.

Aby otrzymać zezwolenie, musisz złożyć wniosek albo w urzędzie marszałkowskim (sprzedaż hurtowa) albo urzędzie miasta lub gminy (sprzedaż detaliczna). Uzyskanie koncesji wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty, która zależy m.in. od rodzaju oferowanego alkoholu (opłata może być rozłożona na raty). Aktualnie są trzy rodzaje zezwoleń:

  • do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo,
  • powyżej 4,5 do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa; zalicza się tu zwykłe wino),
  • powyżej 18 proc. zawartości alkoholu (w tym wino wzmacniane).

Jeżeli interesuje Cię import wina i następnie jego sprzedaż hurtowa, do wniosku musisz dostarczyć także załączniki, np. zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek ZUS i dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z magazynu przystosowanego do przechowywania alkoholi (np. umowę najmu powierzchni magazynowej).

Za sprzedaż wina bez zezwolenia grożą kary finansowe. W przypadku obrotu hurtowego grzywna wynosi maksymalnie 500 000 zł.

Transport wina w Polsce i produktów spożywczych

Przechowywanie wina a magazyn

Zasadniczo magazyn nie będzie Ci potrzebny, jeżeli zamierzasz sprowadzać wina wyłącznie na potrzeby własnego sklepu stacjonarnego lub internetowego. Gdy jednak myślisz o hurtowej sprzedaży win, będziesz potrzebować odpowiednio dużej przestrzeni magazynowej, do której zostanie skierowany transport wina. W takiej sytuacji posiadanie dostępu do magazynu przystosowanego do przechowywania win jest jednym z niezbędnych wymogów, aby uzyskać pozwolenie na sprzedaż tych trunków.

Aby ograniczyć koszty przechowywania i transportu wina, najlepiej skorzystać z pomocy firmy mającej w ofercie usługi logistyczne. Przykładowo Pro-Log specjalizuje się w obsłudze logistycznej towarów akcyzowych, np. alkoholi, do których zalicza się też wino. Dodatkowo na klientów czeka przestrzeń magazynowa zlokalizowana w Millennium Logistics Park w Pruszkowie, w pobliżu Warszawy, do której można skierować transport wina. Dzięki wieloletniej obecności na rynku proponujemy także kompleksową pomoc w przygotowaniu dokumentów do odprawy celnej na dowolną ilość butelek wina.

Wina sprowadzane z zagranicznych winnic nie zawsze muszą mieć atrakcyjne etykiety. Jeżeli traktujesz import win jako zajęcie na pełen etat, szybko dostrzeżesz konieczność etykietowania zakupionego towaru, aby wyróżnić go wśród konkurencyjnych butelek. Wykonywanie takich prac nie powinno odbywać się ręcznie, ale przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Jeżeli nie chcesz ich nabywać, skorzystaj z naszej pomocy. Ponieważ proponujemy usługi logistyczne, w ofercie mamy także etykietowanie, foliowanie, a także banderolowanie produktów akcyzowych (takich jak wino), które, zgodnie z polskim prawem, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym (Pro-Log posiada taki skład).

17.12.2018