Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Centrum logistyczne - jak wybrać najlepsze?

Produkowanie dla zagranicznych kontrahentów czy eksport towarów oznacza konieczność posiadania własnego centrum logistycznego lub korzystania z pomocy zewnętrznych podmiotów. Jak wybrać najlepsze centrum logistyczne? Dlaczego Twoja firma go potrzebuje?

Czym jest centrum logistyczne?

Nie istnieje jedna definicja centrum logistycznego. Najczęściej przyjmuje się, że centrum logistyczne to obiekt wraz z niezbędną infrastrukturą (w tym technologiczną), w którym świadczone są kompleksowe usługi związane z przyjmowaniem, co-packingiem, wydawaniem i transportem towarów zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od klienta. W zależności od wielkości centrum logistycznego przedsiębiorca może korzystać także z innych, dodatkowych usług, np. kompletowania i przygotowania dokumentów do odprawy celnej.

Niektóre centra logistyczne współpracują ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami, zapewniając w ten sposób klientom pomoc w międzynarodowym transporcie towarów. Pod względem liczby takich obiektów wyróżnia się m.in. Warszawa. Warszawskie centra logistyczne często podpisują krótko- lub długoterminowe umowy z zagranicznymi centrami, aby zagwarantować przedsiębiorcom optymalne warunki do rozwoju.

Jak wybrać centrum logistyczne?

Budowa własnego centrum logistycznego nie zawsze ma ekonomiczne uzasadnienie. Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność gospodarczą lub z powodzeniem działasz na rynku od kilku lat, ale koszty utrzymania centrum logistycznego są dla Ciebie zbyt wysokie, pozostaje skorzystać z pomocy zewnętrznego podmiotu. Aby współpraca z centrum logistycznym przyczyniła się do rozwoju Twojej firmy, niezbędne jest określenie jej aktualnych potrzeb. Przy wyborze centrum logistycznego należy wziąć pod uwagę:

  • lokalizację. Gdańsk, Katowice czy może Warszawa? Centrum logistyczne powinno być położone w dogodnej lokalizacji, aby dostarczenie do niego towarów nie było kłopotliwe i nie wiązało się z dużymi kosztami;
  • wielkość magazynu, jakim dysponuje centrum logistyczne. Im szybciej rozwija się Twoja firma, tym większej przestrzeni magazynowej będzie potrzebować. Aby nie zmieniać centrum logistycznego w przyszłości, najlepiej od razu wziąć pod uwagę tę kwestię;
  • dodatkowe usługi oferowane przez centrum logistyczne. Importerzy alkoholi muszą pamiętać m.in. o banderolach. Dobrze, aby wybrane przez nich centrum logistyczne oferowało banderolowanie;
  • czy centrum korzysta z nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Jeżeli tak, zyskujesz możliwość stałego wglądu do stanów magazynowych. Dzięki temu możesz efektywnie planować m.in. produkcję i optymalnie gospodarować zapasami;
  • doświadczenie pracowników centrum logistycznego. Specjalistyczna wiedza jest niezwykle cenna. Pracownicy centrum logistycznego mogą Cię wspomóc swoim doświadczeniem, co jest szczególnie ważne, jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność importową;
  • czy centrum zapewnia kojarzenie przewoźników. Puste przebiegi wpływają niekorzystnie nie tylko na finanse przedsiębiorstwa, lecz także środowisko naturalne. Dobre centrum logistyczne współpracuje z wieloma przewoźnikami, dzięki czemu koszt transportu ładunku jest optymalny;
  • czy centrum zapewnia obsługę celną. Jeżeli zajmujesz się importem i eksportem np. alkoholi, pracownicy centrum logistycznego powinni Cię wspomóc w zakresie przygotowania dokumentów do odpraw celnych.

Niektóre centra logistyczne świadczą także dodatkowe usługi, np. proponują swoim klientom wynajem kontenerów, zajmują się techniczną obsługą pojazdów lub sprzedają paliwo.

Dlaczego współpraca z centrum logistycznym się opłaca?

Aby ograniczyć koszty funkcjonowania firmy i tym samym zaoferować klientom produkty w konkurencyjnych cenach, przedsiębiorcy często korzystają z outsourcingu. Powierzając niektóre zadania (np. magazynowanie, obsługę celną) centrom logistycznym, mogą skoncentrować się na najważniejszych aspektach prowadzonej działalności.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz niewielką firmę, która na rynku działa od niedawna, czy też duże przedsiębiorstwo, możesz potrzebować wsparcia w zakresie transportu, spedycji lub magazynowania produktów. Centrum logistyczne rozwiązuje kłopoty z powierzchnią magazynową, a także przejmuje na siebie np. konfekcjonowanie produktów. W efekcie firma zyskuje – nie musi inwestować środków w zakup maszyn, a może skupić się na głównych celach.

Jeżeli miastem, w którym szukasz centrum logistycznego, jest Warszawa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Pro-Log ma siedzibę w Pruszkowie i oferuje szeroki zakres usług.

17.12.2018

Zapisz się do Newslettera

PRO-LOG

Najświeższe informacje dotyczące rynku alkoholowego