Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Czy wszystkie wyroby tytoniowe podlegają akcyzie?

Akcyza na wyroby tytoniowe to spora część kosztów, jakie ponosi każdy konsument. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie papierosy podlegają temu podatkowi. Dotyczy to np. papierosów ziołowych. To produkt, który opracowano z myślą o leczeniu uzależnień.

Wyroby tytoniowe to jeden z fundamentów całego zestawienia wyrobów, które objęte są akcyzą. Ustawa regulująca podatek wylicza cały szereg produktów podlegających opłatom. Zestawienie tworzą:

  • energia elektryczna,

  • wyroby energetyczne,

  • napoje i produkty alkoholowe,

  • wyroby tytoniowe.

Akcyza w przypadku tych ostatnich jest szczegółowo regulowana. Wykaz, jaki znajduje się w załączniku do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zakłada że wyrobami są w tym kontekście:

  • papierosy,

  • cygara,

  • cygaretki,

  • tytoń do palenia.

Tu oczywiście pojawia się kolejna analiza. Czym bowiem, w świetle akcyzy, są papierosy? Ustawodawca określa, że tym mianem można uznać zrolowany tytoń, który: jest przydatny do bezpośredniego palenia w takiej postaci, zostaje podczas nieprzemysłowej obróbki umiejscowiony w tutce z bibuły lub bezpośrednio w bibule. Należy przy tym pamiętać, że wszelkie produkty, które składają się z tytoniu oraz innych substancji, a spełniają wyżej wymienione kryteria, traktowane powinny być również jako papierosy oraz tytoń przeznaczony do palenia.

Ile wynosi akcyza na papierosy

Stawki określane przez dziennik ustaw mają ogromne znaczenie dla ostatecznej ceny produktów. Akcyza na wyroby tytoniowe to według stanu na rok 2018 206,76 zł za każde 1000 sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Tzw. średnia ważona cena sprzedaży papierosów - określana na potrzeby wyliczenia stawki akcyzy - wyniosła w 2018 r. 687,95 zł na 1000 sztuk.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, jak zmienia się akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe. Przed ponad dekadą, w 2007 r. minimalna stawka akcyzy, na podstawie rozporządzenia ministerstwa finansów, wynosiła 146 zł za każde 1000 sztuk. Jeszcze w 2013 r. sięgała ona 188 zł/1000 sztuk i 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Obecnie akcyza przekracza już granicę 200 zł.

Papierosy a akcyza - czy wszystko jej podlega?

Nie. Wyjątkiem dla wyliczania opłaty są tzw. papierosy o charakterze ziołowym. Nie podlegają one akcyzie, ponieważ nie traktuje się ich jako wyrobów tytoniowych. Nie zawierają go i wykorzystywane są wyłącznie do celów medycznych.

Przez długi czas akcyza nie obejmowała również papierosów elektronicznych. Płyn do e-papierosów został już obłożony akcyzą na poziomie 50 gr od każdego mililitra substancji. Ministerstwo Finansów nie oczekuje w tym przypadku szczególnych przychodów. Szacuje się, że akcyza od e-papierosów to tylko 0,5 proc. ich tradycyjnych odpowiedników. Liczy jednak na skuteczną kontrolę nad rynkiem.

Tytoniowe wyroby nowatorskie (jak określa je ustawa) muszą być objęte akcyzą, choć formalnie nie są papierosem, tytoniem do skręcania czy fajki wodnej. Jako substytut, zawierają tytoń do palenia, więc muszą być traktowane na równi z tradycyjnymi produktami. Akcyza niezmiennie zaś dotyczyć nie będzie sytuacji, gdy dochodzi do samodzielnego wytwarzania papierosów - tradycyjnych, w bibule - przez konsumenta domowymi sposobami. Ważne, by nie była przy tym używana specjalistyczna maszyna do wytwarzania gotowych produktów.

W tym kontekście warto zwrócić m.in. uwagę na kwestię odpowiedzialności solidarnej w kontekście akcyzy. Zgodnie z ustawą, podatnikiem jest osoba fizyczna, prawna czy jednostka organizacyjna, która produkuje papierosy lub uczestniczy w innych sposób w ich wytwarzaniu zmechanizowanym. Obowiązek podatkowy dotyczyć będzie w takim układzie nie tylko samego konsumenta wytwarzającego papierosy przy użyciu np. udostępnianej mu maszyny. Opodatkowaniu podlega w tej sytuacji również każdy, kto uczestniczy w procesie produkcyjnym. Będzie to więc np. właściciel lub dzierżawca nieruchomości, gdzie znajduje się sklep z maszyną. Tytoń bez akcyzy to (jak widać) ryzykowne rozwiązanie. 

28.09.2018

Zapisz się do Newslettera

PRO-LOG

Najświeższe informacje dotyczące rynku alkoholowego