Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Alkohol dla kolekcjonera

Inwestować można nie tylko w sztukę. Równie dobrze sprawdzi się alkohol, szczególnie wino, whisky, brandy, czy koniak. Ale luksusowych butelek czy skrzynek nie wysyła się do klienta pocztą. Do ich przewozu i obsługi potrzeba doświadczonej firmy, takiej jak XBS PRO-LOG.

Od dłuższego czasu wśród inwestorów można zaobserwować poszukiwanie alternatywy dla funduszy inwestycyjnych czy lokat bankowych, które pozwolą na dywersyfikację ryzyka. A do takich należą inwestycje „emocjonalne”, na które nie mają wpływu wydarzenia na rynkach giełdowych, decyzje banków czy trendy ekonomiczne.

Jak zacząć inwestowanie w alkohole?

Inwestowanie w alkohole to lokowanie kapitału polegające na zakupie najwyższej klasy trunków. Powinna to być inwestycja długoterminowa, rozplanowana na co najmniej 3 lata. Im dłuższy okres, tym prognozowane zyski powinny być wyższe.

Aby zacząć inwestowanie w alkohole, na początek trzeba dysponować kwotą rzędu minimum 15-25 tys. zł. Takie środki najlepiej przeznaczyć na zakup trunku, który nadaje się do długiego leżakowania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na takie cechy trunku jak jego wiek, rocznik, jakość oraz renoma producenta.

Alkohole, o których słyszymy czasem w mediach, to te, które osiągają rekordowe ceny, w praktyce niedostępne nawet dla większości inwestorów. Np. butelkę włoskiego likieru D’Amalfi Limoncello Supreme sprzedano za 27 milionów funtów. Najdroższa whisky to jak dotychczas Macallan z 1926 r. która osiągnęła cenę 1,9 miliona dolarów. Najdroższym winem w 2019 r. był natomiast pochodzący z Węgier Royal Tokaji, sprzedany za 40 tys. dolarów.

Jak wejść w posiadanie cennych butelek?

Na świecie organizowanych jest wiele konkursów winiarskich. I tak, może się okazać, że butelki z dobrego rocznika warte w sklepie kilkaset złotych, uznane zostaną za zwycięzcę w prestiżowym plebiscycie. Wtedy ich wartość wzrośnie z dnia na dzień.

Warto oczywiście orientować się w temacie alkoholi i wiedzieć, jakie winnice liczą się w konkursach i które wina lub inne alkohole mają największe szanse na wzrosty cen. W związku z tym warto być na bieżąco – czytać branżowe czasopisma, czy też bywać na targach i imprezach przeznaczonych dla koneserów.

Handel winami prowadzą giełdy towarowe, znajdujące się one w Londynie, Chicago czy Singapurze. Giełdy mają swoje indeksy, tak jak giełdy papierów wartościowych, m.in. Live-ex 100, Live-ex 500, Live-ex Fine Investables, które prezentują wyceny poszczególnych roczników. Ponadto, na rynku istnieją także firmy umożliwiające inwestowanie w luksusowe alkohole. Whisky można kupić na dwa sposoby – albo przez zakup beczek w destylarniach, albo nabywając kolekcjonerskie butelki na aukcjach, a także bezpośrednio od importerów.

Jednak o ile kupić alkohol możemy bez istotnych ograniczeń, to polskie prawo nie pozwala na regularną sprzedaż unikalnych alkoholi innym kolekcjonerom lub wystawianie ich na aukcjach, jeśli nie spełnimy wcześniej wymagań stawianych sklepom z alkoholem.

Co ma więc zrobić Kowalski, nie trudniący się zawodowo działalnością gospodarczą w branży trunków? Zaufać wyspecjalizowanej firmie która jest specjalistą w budowie kolekcji rzadkich alkoholi i lokowaniu w ten sposób kapitału. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo alkoholi?

Przy projektach dotyczących alkoholi wartych prawdziwą fortunę i wymagających szczególnego traktowania, PRO-LOG jest partnerem m.in. dla firmy inwestycyjnej Wealth Solutions.

XBS PRO-LOG działa  na  polskim  rynku  od  1997  roku,  a  usługi spółki od  początku przeznaczone były dla firm z sektora alkoholowego. Swoim partnerom oferuje kompleksową obsługę  logistyczną  łańcucha  dostaw,  na  którą  składają  się  magazynowanie,  obsługa logistyczna, banderolowanie oraz tworzenie zestawów.

W jaki sposób wygląda procedura dostarczania alkoholi w przypadku współpracy XBS PRO-LOG z firmą inwestycyjną?

  • Produktami wrażliwymi mogą zajmować się tylko doświadczeni, wybrani pracownicy.
  • Wprowadzenie alkoholu do magazynu wiąże się z kontrolą każdej pojedynczej butelki cennego trunku.
  • Operatorzy w białych rękawiczkach skrupulatnie i bez pośpiechu nakładają na każdą butelkę znak akcyzy. Banderole muszą zostać naklejone nie tylko poprawnie, ale i estetycznie.
  • Po oznakowaniu butelek, alkohol trafia do strefy bezpiecznej podlegającej stałemu nadzorowi.
  • Transport tak luksusowych trunków monitorowany jest aż do momentu dostarczenia alkoholu do klienta.

Luksusowe alkohole mogą być doskonałą inwestycją, ale nie jest to sprawa prosta. Rozpoczynając przygodę z kolekcjonowaniem luksusowych trunków, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ulokowanie kapitału we właściwych alkoholach, ale również skomplikowane kwestie logistyczne i prawne. Dlatego, aby wystartować w tej trudnej dziedzinie, najlepiej od razu postawić na współpracę z wyspecjalizowanymi firmami – zarówno inwestycyjną, jak i logistyczną.

28.09.2020

Zapisz się do Newslettera

PRO-LOG

Najświeższe informacje dotyczące rynku alkoholowego