Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Import wina z Europy. Nie tylko z Włoch i Francji

Polacy podróżują coraz więcej, a za granicą często próbują lokalnych win. Po powrocie z wakacji także na półkach w polskich sklepach szukają już nie tylko win z Francji, Włoch czy Hiszpanii, ale także z Mołdawii, Gruzji, Niemiec, a nawet z Czech.

Wina spoza „wielkiej trójki”

Aby wino w Polsce odniosło masowy sukces, najlepiej aby było łatwo pijalne (np. miało wyczuwalną słodycz i wyraźne nuty owoców) oraz aby kosztowało poniżej 30 zł. W takim segmencie cenowym trudno byłoby szukać wybornych win z Francji, ale już Gruzja czy Mołdawia mogą mieć do zaoferowania całkiem sporo.

Może to właśnie wyjaśnia fakt, że w ubiegłym roku Polska była trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. Do Polski sprowadzono 7 mln butelek, co oznaczało wzrost eksportu o 34% w porównaniu z 2020 r.  

Z kolei w 2022 r. prawdopodobnie trafimy na miejsce drugie. Po dwóch kwartałach 2022 roku National Wine Agency of Georgia szacuje 41-procentowy wzrost importu wina gruzińskiego do Polski (to aż 4,6 mln butelek wysłanych od stycznia do lipca br.).

Wzrósł także import wina z Mołdawii. Ciekawe, że choć w Mołdawii dominują wina białe, to w Polsce z Mołdawią kojarzą się raczej wina czerwone. Mołdawia plasuje się na ósmym miejscu wśród państw eksportujących wino do Polski i ma około 8-10 proc. całego rynku.

Polacy cenią sobie także wina niemieckie – szczególnie wina z Doliny Renu. W tej grupie szczególnym powodzeniem cieszą się rieslingi – białe wina o świeżym, nieco kwaskowym, ale zarazem słodkawym smaku.

Największym zaskoczeniem może być jednak rosnąca popularność win z Czech! W 2020 roku do Polski wyeksportowano 4,5 tys. hektolitrów wina za 37 mln CZK, z czego wino butelkowane stanowiło 3,2 tys. hl za 29 mln CZK. Obecnie jednak import czeskiego wina rośnie, a Polska jest drugim krajem eksportowym, do którego czescy winiarze sprzedają wino.

A skoro w Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie winami, to być może na rynku jest jeszcze miejsce dla nowych importerów. Również dla takich, którzy zamierzają sprowadzać wina z państw, które niekoniecznie uchodzą za „kraje winiarskie”.

Jak importować wino?

Nie ma sensu ukrywać, że przepisy dotyczące importu alkoholi są skomplikowane, często niejasne, a sama procedura importu dosyć rygorystyczna.

Zakładając firmę najlepiej od razu zarejestrować się jako podatnik VAT oraz importer. W dokumentach wybrać trzeba m.in. odpowiednią klasyfikację sprowadzanych towarów. To od niej zależy w jakiej wysokości pobierane będą należności takie jak VAT, cło, podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze. Klasyfikując towary należy zajrzeć do informacji  taryfowej, celem wyszukania odpowiedniego kodu oraz określenia stawki celnej i podatkowej. Kiedy określimy kod towarowy, możemy  zadeklarować import w CEIDG. Import wina jest też objęty obowiązkiem zapłaty akcyzy.

Warto wiedzieć, że jako wino klasyfikowane są produkty, które nie przekraczają 18% objętościowej mocy alkoholu, pod warunkiem że nie zawierają żadnych dodatków wzbogacających dla win musujących oraz 15% dla win niemusujących. Cały alkohol etylowy w produkcie powinien pochodzić wyłącznie z procesu fermentacji.

Po sprowadzeniu wina do Polski, do czasu naklejenia znaków akcyzy wino musi być przechowywane w składzie podatkowym. Dzięki temu będzie można skorzystać z procedury odroczonego poboru akcyzy.  Nie każdy importer będzie jednak w stanie spełnić wymagania związane z utworzeniem i prowadzeniem takiego składu samodzielnie.

Dobrym rozwiązaniem jest zazwyczaj nawiązanie współpracy z usługowym składem podatkowym, takim jak XBS PRO-LOG. Jako doświadczony operator logistyczny wyspecjalizowany w obsłudze towarów akcyzowych, jesteśmy w stanie doradzić najlepsze rozwiązania w zgodzie z obowiązującym prawem, a przy tym zapewnić wiele usług, włącznie z magazynowaniem, transportem, przepakowywaniem oraz naklejaniem znaków akcyzy. 

Nie można zapominać również o tym, jak ważnym aspektem w procesie importu jest transport. Pokusą może być zlecenie transportu taniemu przewoźnikowi, który połączy przewóz alkoholu z transportem innych towarów. Niestety, przy takich konsolidacjach bardzo często pojawiają się zaniedbania w dokumentacji, a poza tym znacznie zwiększa się ryzyko uszkodzenia towaru.

Dlatego w XBS PRO-LOG w obszarze transportu współpracujemy tylko z renomowanymi przewoźnikami, którzy są w stanie spełnić restrykcyjne wymagania. Dzięki temu wszystko odbywa się bezpiecznie, z odpowiednią ochroną ubezpieczeniową, a przy tym w zgodzie z przepisami i procedurami.

31.10.2022