Zostaw swoją wiadomość:


Zostaw swoją wiadomość:


Usługi logistyczne - zestaw startowy

Zestaw startowy skierowany jest dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z własną działalnością i potrzebują powierzchni magazynowej obsługiwanej przez doświadczonego operatora logistycznego.

Jednocześnie na wczesnym etapie rozwoju nie posiadają dużych środków na inwestycję. Powierzchnia magazynowa jest jednym z kluczowych kryteriów otrzymania licencji na obrót alkoholem.

Sklep internetowy z alkoholem. Liczy się nie tylko marketing

Obecnie alkohol możemy zamówić przez Internet, ale odebrać musimy sami w koncesjonowanym punkcie. To jednak ma się zmienić.

COVID-19 sprzyja rozsądkowi?

Polska, jak dotąd, jest jednym z nielicznych krajów, w którym alkoholu nie można kupić on-line z dostawą do klienta. Za taki stan prawny odpowiada ustawa o wychowaniu w trzeźwości pisana w czasach, gdy o Internecie prawie nikt nie słyszał.

Przepisy są jednak nowelizowane, dlaczego więc nie nadążają za duchem czasu? Raczej nie z obawy, że „pan spod sklepu” zamiast w osiedlowym, zamówi tanie wino z dostawą do domu. Z kolei w przypadku nieletniego klienta, kurier ma możliwość sprawdzenia tożsamości odbiorcy (tak, jak już się to dzieje podczas podpisywania umów na odległość). Tutaj więc również obawy nie są uzasadnione.

O niedorzeczności przepisów wiedzą wszyscy, czas więc to zmienić. Szczególnie, że branża alkoholowa to niezastąpiony zastrzyk pieniędzy dla państwa w każdych czasach… Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jeśli zostanie przyjęty, już wkrótce sprzedawcy obudzą się w nowej rzeczywistości, do której nie zawsze są przygotowani.

Co się zmieni?

Nowe przepisy nie przewidują możliwości uruchomienia sklepu internetowego przez każdego, czyli np. przez firmę, która nie posiada zezwolenia na sprzedaż stacjonarną alkoholu.

Projekt ustawy nie przewiduje opcji uzyskania zezwolenia wyłącznie na sprzedaż on-line. Nowa droga sprzedaży będzie więc dostępna tylko dla tych sklepów, które już prowadzą sprzedaż stacjonarną, z tą różnicą, że teraz dostawa towaru do klienta byłaby możliwa.

Czas na działanie

Wydaje się zatem, że dla istniejącego sklepu sprzedaż alkoholu przez Internet nie będzie problemem. Czy jednak na pewno? Różnice pomiędzy sprzedażą w tradycyjnym sklepie, a handlem w kanale e-commerce są ogromne. W tym tekście zwrócimy uwagę tylko na kilka najistotniejszych aspektów.

  • Dostawa musi być szybka, a transport bezpieczny. Stan magazynu musi pokrywać się z aktualną ofertą sklepu. Zastanawiałeś się, czy masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie dodatkowego towaru? Może warto postawić na współpracę z odpowiednią firmą logistyczną? PRO-LOG posiada doświadczenie w branży alkoholowej i potrafi zadbać o terminowość zarówno dużych transportów, jak i niewielkich przesyłek. W przypadku takiej współpracy, wysyłka alkoholu może się odbywać nie ze sklepu, ale bezpośrednio z magazynu, na zasadach outsourcingu. Jeśli jednak wolisz, możesz zamawiać przesyłki z naszego magazynu – możemy dostarczyć nawet połowę lub jedną czwartą palety.
  • Staranna obsługa klienta. Oprócz wysyłki i sprawdzania zamówień konieczna będzie stała obsługa zapytań, a tu liczy się czas! Bardzo ważne, by klienci otrzymywali odpowiedzi na swoje zapytania w ciągu kilku, najwyżej kilkunastu minut. Jeśli sklep będzie popularny, być może trzeba będzie zatrudnić dodatkową osobę lub nawet kilka osób do obsługi online.
  • Zwroty i reklamacje. Klient dokonujący zakupu przez Internet ma prawo do zwrotu zamówionego towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania towaru, a sprzedawca w większości sytuacji musi taki zwrot przyjąć, a następnie zwrócić pieniądze. Niezależnie od tego, trzeba również zadbać o obsługę reklamacji, jeśli np. produkt będzie w ocenie klienta wadliwy.
  • SEO. Zadbaj o odpowiednie opisy poszczególnych alkoholi – zarówno atrakcyjne z punktu widzenia klienta, jak i skuteczne pod kątem pozycjonowania strony internetowej (SEO).
  • Legalna promocja. Planując promocję sklepu w Internecie trzeba uwzględnić ograniczenia prawne związane z oferowaniem alkoholu. Prawie na pewno niemożliwe będzie reklamowanie sklepu z alkoholem w wyszukiwarce internetowej. Na dobrą sprawę, jedyną opcją pozostaje reklama w mediach społecznościowych, pod warunkiem ustawienia reklamy w taki sposób, by trafiła wyłącznie do osób pełnoletnich (o ile nie jest to sprzeczne z regulaminem danego portalu).
  • Fanpage, czyli strona Twojego sklepu na Facebooku lub Instagramie to bardzo ważny kanał komunikacyjny. Warto zadbać o konta sklepu w mediach społecznościowych. Nawet bez korzystania z płatnej promocji, social media mogą znacznie pomóc w popularyzowaniu informacji o danym sklepie internetowym i jego ofercie. W ustawieniach profilu koniecznie jednak zaznacz, że strona może być dostępna tylko dla osób pełnoletnich.
  • Możliwość dodawania opinii. Nabywając żywność, w tym alkohol, kupujący szuka dokładnych informacji o produkcie, a także zwraca uwagę na recenzje innych osób. Dobrze, jeśli będzie mógł dodać własną opinie. Taka funkcjonalność w sklepie pokazuje, że firma liczy się ze zdaniem kupujących. Poza tym dostajesz wskazówki, które ułatwią Ci dostosowywanie sklepu do oczekiwań klientów. Bierz je pod uwagę, traktując niczym darmowe konsultacje.
  • Wygląd e-sklepu ma znaczenie. Kupujemy oczami, dlatego bardzo ważne jest przygotowanie atrakcyjnych zdjęć i szaty graficznej strony.
  • Wyróżnij się! Sklepów, które zechcą prowadzić również sprzedaż internetową będzie mnóstwo, a nie zawsze będziesz mógł konkurować ceną. Pomyśl, z czym chciałbyś być kojarzony? Z niszowymi alkoholami, które trudno dostać w Polsce? A może z typowo narodowymi trunkami – takimi, jak np. starka? A może wyróżni Cię ekologiczne podejście do trunków i będziesz stawiał na wina pochodzące ze zrównoważonych upraw? Przemyśl to dobrze.

Handel alkoholem w Internecie może stanowić dużą szansę na rozwój sklepu, wymaga jednak starannych przygotowań. Mówi się, że kto pierwszy, ten lepszy. W wielu sytuacjach idealnym rozwiązaniem może się okazać współpraca z odpowiednią firmą logistyczną, taką jak XBS PRO-LOG, która ma doświadczenie w branży alkoholowej. Potrafimy zadbać o wiele aspektów współpracy, poczynając od zapewnienia odpowiedniej e-platformy do obsługi, poprzez magazynowanie, na wysyłce kończąc.

Dla importerów alkoholi dużym udogodnieniem może być także nasz skład celny oraz podatkowy. Sprowadzanie alkoholu do składu pozwala odroczyć termin zapłaty podatku akcyzowego do chwili, gdy konkretna partia towaru opuści skład. W niepewnych czasach takie rozwiązanie może mieć ogromne znaczenie zarówno dla dużych, jak i niewielkich firm.

28.08.2020